Edustajistovaalien tulokset julkaistiin – äänestysprosentti kasvoi hiukan

Edustajistovaalien äänestys päättyi keskiviikkona 6. marraskuuta klo 16. Äänestysprosentiksi muodostui 29,3 ja ääniä annettiin yhteensä 3254. Vuonna 2017 äänestysprosentti oli 28,4. 

Edustajistoon valittiin seuraavia renkaita, liittoja ja ehdokkaita:

TEKNIIKAN JA TALOUDEN VAALIRENGAS

Kylterien vaaliliitto

Varsinaiset

Olli Joki

Joona Pulkkinen

Kalle Kaisko

Anni Niemelä

Antti Pennala

 

Varalle

Nadia Farooq

Siiri Harju

Samuli Virtanen

Lauri Härkönen

Joni Ollikainen

Taru Riipi

Tuomas Pikkujämsä

Jasmin Tervaskanto

Aamos Valjus

Lotta Leinonen

Prosessi-Tuotanto -vaaliliitto

Varsinaiset

Sini Pekki

Janne Onnela

Antti Johansson

 

Varalle 

Niko Juurikka

Petteri Hollanti

Laura Halonen

Sakari Huhtelin

Mika Petäjäjärvi

Nikita Konovets

Ympäristö-Kone-Arkkitehtuuri -vaaliliitto

Varsinaiset

Nita Lindfelt

Roope Utriainen

Marjut Hautamäki

Timo Veijola

 

Varalle

Eero Mäkelä

Vilho Tikkanen

Anna-Kaisa Isolahti

Johanna Sirviö

Antti Jäppinen

Lilja Jämsä

Mika Alila

Tieto-Sähkö-Hyvinvointi -vaaliliitto

Varsinaiset

Janne Kilponen

Jenna Onnela

 

Varalle

Tapio Immonen

Uula Ranta

Ilmari Nousiainen

Joonas Soudunsaari

Lääketieteellinen Vaaliliitto

Varsinaiset

Eelis Palokangas

Tapani Laine

Anni Vakkuri

Sylvia Myller

Ulla Heikkilä

 

Varalle

Jani Fält

Jatta Kaija

Jaakko Vähämäki

Heikki Eränen

Opiskelevat Kokoomusnuoret -vaaliliitto

Varsinaiset

Paavo Koho

Eerik Silvén

Lotta Karjalainen

Peppi Kinnunen

 

Varalle

Atte Syväniemi

Eveliina Erkkilä

Timi Vorimo

Samuli Juntti

Juha Vähätalo

Joona Yliniemi

Sampo Niittyviita

Taru Kulmakka

Tieteellisten vaaliliitto

Varsinaiset

Petra Emilia Nieminen

Eevasisko Marjut Mehtätalo

Tom-Erik Toikka

Teemu Virtanen

Niina Ida Emilia Lundén

 

Varalle

Emma Elina Ojanen

Bence Attila Berki

Nuuti Oskari Vasari

Marketta Elisabet Juola

Katja Marjatta Tolkkinen

Viljami Viinikka

Lauri Johannes Poranen

Iikka Tapani Arvid Kokkoniemi

Wilma Emilia Ruotsalainen

Jussi Joonas Vaara

Poikkitieteellinen vaalirengas

Humanistinen vaaliliitto

Varsinainen

Timi Kärki

 

Varalle

Stina Huhtela

Kalle Parviainen

Ilkka Karkulehto

Kasvatustieteellisten alojen vaaliliitto

Varsinaiset

Salla Karhunen

Jarkko Impola

 

Varalle

Lotta Ellonen

Shared voices electoral alliance

Varinaiset

Bruno Gioia Sandler

Roosa Vilhelmiina Heinonen

 

Varalle 

Clément Massé

Erwin Alejandro Garnica

Maria Anca Catana

Solidaarinen vaalirengas

Vihreä vaaliliitto

Varsinaiset

Aino-Kaisa Manninen

 

Varalle

Mirja Mustapirtti

Keskustaopiskelijoiden ja sitoutumattomien vaaliliitto

Varsinaiset

Jere Karjula

Eveliina Leskelä

Miriam Putula

 

Varalle

Emma Hulkkonen

Olga Oinas-Panuma

Julia Tikkala

Johannes Mattila

Eeva-Kaarina Heikkilä

Taneli Kastikainen

 

Kaikkia ääniä saaneet ja varajäseniksi valitut löydät täältä. Valitut ovat vihreällä pohjalla ja varasijalla olevat keltaisella. 

Vertailuluvut löydät täältä.

Skip to content