Edustajistovaalit

Oulun yliopiston ylioppilaskunnan seuraavat edustajistovaalit järjestetään 1.-6.11.2019.

Edustajisto on ylioppilaskunnan korkein päättävä toimielin, joka muun muassa valitsee ylioppilaskunnan hallituksen, päättää jäsenmaksun suuruudesta ja valitsee opiskelijajäsenet yliopiston hallitukseen. Vaaleissa valitaan 37 jäsentä ja heidän varajäsenensä.

Vaalikelpoisia edustajiston jäseniksi ovat kaikki ylioppilaskunnan jäsenet, jotka ovat ilmoittautuneet läsnäoleviksi Oulun yliopiston opiskelijoiksi 16.10.2019 mennessä. Ehdokkaan on täytettävä 18 vuotta viimeistään varsinaisena vaalipäivänä. Vaalikelpoinen ei kuitenkaan ole henkilö, joka on vajaavaltainen.

Ehdokkaaksi ilmoittaudutaan vaaliasiakirjoilla, joita on saatavana ylioppilaskunnan kansliasta Linnanmaan kampukselta 16.9.2019 alkaen (Erkki Koiso-Kanttilan katu 1, 2T-ovi, 1.krs, 90570 Oulu) ja OYY:n verkkosivuilta (www.oyy.fi/edustajistovaalit). Ehdokkaat voivat muodostaa vaaliliittoja ja vaalirenkaita.

Toistaiseksi ylioppilaskunnalle on ilmoitettu seuraavista vaaliliitoista tai -renkaista ja yhteyshenkilöistä:

Oulun keskustaopiskelijat (Taneli Kastikainen, tkastikainen@gmail.com)
Vihreä lista (Mirja Mustapirtti, mirja.mustapirtti@gmail.com / IG: @boabaobab)
Pova – Poikkitieteellinen vaalirengas (Kalle Parviainen, kalle.parviainen@student.oulu.fi)
TeTa – Tekniikka ja talous (Olli Joki, olli.joki@student.oulu.fi & Petteri Hollanti, puheenjohtaja@oty.fi)
Tieteelliset (Emmi-Kaisa Molkkari emmi-kaisa.molkkari@student.oulu.fi)
Lääketieteellinen vaaliliitto, (Eelis Palokangas eelis.palokangas@student.oulu.fi)

Jos haluat liittonne ja -tai renkaanne yhteystiedot ylläolevalle listalle, ota yhteyttä ylioppilaskunnan viestintäasiantuntijaan (viestintaasiantuntija@oyy.fi). 

Jos haluat lisätietoa vaaliliitoista ja -renkaista, ota yhteyttä ylioppilaskunnan pääsihteeri Kauko Keskisärkkään (paasihteeri@oyy.fi) tai keskusvaalilautakunnan puheenjohtaja Emilia Käsmään (kvl@oyy.fi).

Vaaliasiakirjat on jätettävä viimeistään keskiviikkona 16.10.2019 klo 12.00 ylioppilaskunnan kansliaan, Erkki Koiso-Kanttilan katu 1, 2T-ovi, 1.krs, 90570 Oulu. Myös postitse toimitettujen asiakirjojen on oltava tällöin perillä.

Vaaleissa on äänioikeus jokaisella Oulun yliopistoon 2.10.2019 mennessä läsnäolevaksi opiskelijaksi ilmoittautuneella ylioppilaskunnan jäsenellä. Kaikilla äänioikeutetuilla on yhtäläinen äänioikeus.

Tarvittaessa keskusvaalilautakunnan nimeämät ylioppilaskunnan toimihenkilöt voivat yhdessä opiskelijan kanssa tarkastaa opiskelijan pyynnöstä äänioikeuden vaaliluettelosta. Tarkastusta voi pyytää ylioppilaskunnan toimistolla 10.10.–16.10.2019 toimiston aukioloaikoina (ma–to 10–14).

Kirjalliset oikaisupyynnöt on tehtävä sähköpostitse ylioppilaskunnan pääsihteerille osoitteeseen paasihteeri@oyy.fi viimeistään 18.10.2019 klo 12.00. Oikaisupyynnöstä tulee käydä ilmi oikaisua vaativan henkilön nimi, yhteystiedot, millaista oikaisua vaaditaan ja millä perustein oikaisua vaaditaan.

Sähköinen äänestys alkaa keskiviikkona 1.11.2019 klo 9.00 ja päättyy 6.11.2019 klo 16.00. Keskusvaalilautakunta pidättää oikeuden äänestysjärjestelmän huoltotaukoihin äänestyksen aikana. Äänestys tapahtuu osoitteessa vaalit.oyy.fi.

Skip to content