OYY esittää Vilma Sippolaa Suomen ylioppilaskuntien liiton puheenjohtajaksi vuodelle 2026
OYY:n edustajisto teki päätöksen esityksestä kokouksessaan 16. syyskuuta
Oulun yliopiston ylioppilaskunnan (OYY) edustajisto on päättänyt esittää Vilma Sippolaa Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) puheenjohtajaksi vuodelle 2026. Tänä vuonna 24–vuotias Sippola toimii OYY:n hallituksen puheenjohtajana. “Opiskelijat tarvitsevat nyt rohkeutta ja määrätietoista edunvalvontaa”, painottaa Sippola. “Koulutukseen sekä opiskelijoiden toimeentuloon ja hyvinvointiin panostaminen on myös investointi koko Suomen tulevaisuuteen. Laadukkaan koulutuksen saaneet, hyvinvoivat opiskelijat ovat meille kilpailuvaltti, ei kuluerä”, Sippola linjaa.
“Vilmalla on vahva ymmärrys opiskelijoiden haasteista ja konkreettisia ehdotuksia niiden ratkaisemiseksi”, kommentoi OYY:n edustajiston varapuheenjohtaja Veera Huotari. “On ilo esittää näin pätevää ja motivoitunutta ehdokasta SYLiin!”
Tieteiden ja aatteiden historiaa opiskeleva Sippola on toiminut OYY:n hallituksen varapuheenjohtajana vuonna 2024 vastuualueenaan sosiaalipolitiikka. Tuossa tehtävässä hän keräsi kokemusta vaikuttamistyöstä vastatessaan OYY:n kaupunkipoliittisen ohjelman laatimisesta ja esittelemisestä Oulun kuntapäättäjille. “Vilma on ratkaisukeskeinen ja määrätietoinen puheenjohtaja. Hän on jo osoittanut taitonsa edunvalvojana ja myös halun kehittää itseään jatkuvasti, piirteitä joita puheenjohtajalta on tärkeää löytyä”, kertoo OYY:n pääsihteeri Eetu Leinonen.
SYLin hallitus ja puheenjohtaja valitaan liittokokouksessa 14.–15.11. Edellisen kerran SYLillä on ollut oululainen puheenjohtaja vuonna 2023, kun tehtävässä toimi Lotta Pennala (os. Leinonen).
Lisätietoja:
Vilma Sippola
hpj@oyy.fi, 040 523 1821