Hallinnon opiskelijaedustajat

Hallopedit ovat opiskelijoiden äänen esiintuoja päätöksenteossa, jotka vaikuttavat kaikkialla yliopiston hallinnossa hallituksesta tutkinto-ohjelmatoimikuntiin saakka.

Tiedekuntien koulutustoimikunnat

Koulutustoimikunta on tiedekunnan ylin koulutukseen erikoistunut toimielin. Sen tehtävänä on valmistella tiedekunnan koulutuksen toimenpideohjelma ja opetussuunnitelmat sekä arvioida koulutustoiminnan laatua. Koulutustoimikunnalle voi kuulua myös muita tiedekuntahallituksen tai dekaanin sille delegoimia tehtäviä, kuten tutkinto-ohjelmatoimikunnan tehtävät, mikäli sellaista ei ole erikseen nimetty. Koulutustoimikunnassa tiedekunnan koulutustoimintaa kehitetään konkreettisesti esimerkiksi opiskelijoiden antaman kandipalautteen perusteella, ja opiskelijoiden mielipiteellä onkin toimielimessä usein suuri merkitys. Koulutustoimikuntien opiskelijaedustajat tekevät yhteistyötä erityisesti tiedekunnan ainejärjestöjen kanssa.

Tiedekuntien koulutustoimikuntiin valitaan tiedekunnasta riippuen kahdesta kolmeen varsinaista ja vastaava määrä varajäseniä kaksivuotiselle kaudelle.

Edustajien yhteystiedot:

  • BMTK:n koulutustoimikunta

    Marjaana Sarpola, marjaana.sarpola@student.oulu.fi

    Elli Kononen, jkononen20@student.oulu.fi

    Varajäsenet:

     

  • HUTK:n koulutustoimikunta

    Elviira Tervamäki, elviira.tervamaki@gmail.com

    Sampo Taipale, sampo.taipale369@gmail.com

    Varajäsenet:

    Kalle Parviainen,
    Erika Holck

  • OyKKK:n koulutustoimikunta

    Anni Rajaniemi, anni.rajaniemi@student.oulu.fi

    Luukas Lohi, luukas.lohi@student.oulu.fi

    Varajäsenet:

    Ly Nguyen,
    Chenhao Song

  • KPTK:n koulutustoimikunta

    Ida Leipivaara, ida.kautto@student.oulu.fi

    Shams Mohammad Nasif, snridoy123@gmail.com

    Varajäsenet:

    Saila Pihlajamaa,
    Petra Kiiskinen

  • LTK:n koulustoimikunta

    Julia Mäntylä, julia.mantyla@student.oulu.fi

    Joakim Hulkkonen, joakim.hulkkonen@student.oulu.fi

    Varajäsenet:

    Maija Pitkänen,
    Md. Azmir Alam

  • LUTK:n koulutustoimikunta

    Miikka Lukkaroinen, miikka.lukkaroinen@student.oulu.fi

    Varajäsenet:

    Elina Lassi,
    Samu Vanhala

  • TTK:n koulutustoimikunta

    Madhuri Rayadurgam, madhurirayadurgam2000@gmail.com

    Jakov Lubenets, jlukenet18@student.oulu.fi

    Satu Anttila, santtila20@student.oulu.fi

    Varajäsenet:

    Iikka Kokkoniemi,
    Riikka Lebeitsuk,
    Christian Lilja

  • TSTK:n koulutustoimikunta

    Veera Kiiskilä, veera.kiiskila@student.oulu.fi

    Inka Lohiniva, inka.lohiniva@student.oulu.fi

    Ahmad Prabowo, ahmad.prabowo@student.oulu.fi

    Varajäsenet:

    Fariha Noor E Amin,
    Md. Moinul Islam,
    Aprotim Paul